Yazarın Diğer Kitapları

nasil-zengin-olamadimŞirketler ve insanlar birer sistemdir. Sistemler mantık ve prensiplerle çalışırlar. Sistemlerin normal çalışması kadar, çalışırken bazı hataları yapması da doğaldır. Ne kadar kural, prensip, kontrol mekanizması, denetleme sistemi konursa konsun veya iş süreçleri yazılırsa yazılsın, hata her zaman olacaktır ve hataları engellemek mümkün değildir. Sıfır hata ile çalışan bir sistem neredeyse imkansızdır. Hatalar, aslında birer gelişme fırsatıdır. Hatanın kimin tarafından yapıldığının tespitinden ziyade, neden yapıldığı araştırılmalıdır. Nedenler ortaya konduktan sonra, sistem sorgulanmalı ve boşluklar doldurulmalıdır. Yöneticinin görevi hatanın tekrarlanmaması için birtakım önlemleri alması ve öngörülerde bulunmasıdır.

Devir değişiyor; insanlar ve alışkanlıklar değişiyor. Bizler de değişiyoruz; birtakım şeyleri yaşayarak deneyim kazanıyoruz ve bu deneyimler hem sosyal hayatımızda, hem de mesleğimizde bizi olgunlaştırmaktadır. Diğer yandan,  başkalarının deneyimlerinden yararlanmak da olgunlaşma sürecini hızlandırmaktadır. Bu kitapta yaşanmış satış ve pazarlama öyküleri, hata kültürü bakış açısıyla anlatılmış ve bir takım çıkarımlar yapılmıştır.

Bazen güldüren, bazen de düşündüren satış ve pazarlama anılarını kaleme alan Hakan Okay, bu kitabında deneyimlerini okurlarına ders verir nitelikte paylaşımlarda bulunmaktadır.

iyi-pazarlamaci-olmak11Daha önce sektörel bilgi ve deneyimlerini İyi Satıcı Olmak kitabında okurlarıyla paylaşan Hakan Okay, bu kez İyi Pazarlamacı Olmak ile tekrar karşımızda, çünkü Okay’a göre: “Pazarlama olmazsa, satış yapılamaz; satış olmazsa, pazarlama yapılamaz.”

İyi Satıcı Olmak, satış işine yeni başlayan veya işini daha iyi yapmak isteyen satıcılar için kaleme alınmıştı. İyi Pazarlamacı Olmak ise yeni girişimci, pazarlama yöneticisi adayları ve yeni yöneticilere pazarlamanın kilometre taşlarını gösteriyor. Pazarlama nedir ve neleri kapsar? Pazarlamacı kimdir? İyi bir pazarlamacının yapması gerekenler nelerdir? Okay bu önemli soruları tek tek ele alıyor ve bize net yanıtlar sunuyor.

Bu çalışmada pazar araştırmasından markalandırma ve konumlandırmaya, promosyondan halkla ilişkilere kadar pazarlamanın tüm süreçleri, satış ve pazarlamanın farkı, pazarlamanın dünü, bugünü ve yarını, Hakan Okay’ın keyifli ve öğretici diliyle anlatılıyor. Henüz üniversitede okurken perakende satış tecrübesi edinen Okay, yıllarca satış ve pazarlama müdürlüklerinde bulunmuş, seminerlerde konuşmalar yapmış ve eğitimler vermiş, konusunda uzman olmasına rağmen öğrenmeye ve öğrendiklerini paylaşmaya devam eden bir yazar. İyi Pazarlamacı Olmak, pazarlama üzerine yazılmış güncel bir başucu kitabı olmaya aday.

isoHakan Okay, hayatını bir şeyler satarak kazanmak zorunda olanlar,bir satış profesyoneli olma yolculuğunun henüz başında olanlar, satış ekibi yetiştirmek ve eğitimlerine kaynak ve temel oluşturabilecek kitaplar arayan satış eğitmenleri, günümüz koşullarında ve hayatın içinde aslında hepimizin satış yaparak ve birilerini ikna ederek yaşadığımızın farkında olanlar için, olağanüstü bir temel kitap hazırladı.

Bu kitap Ekim 2011’de Remzi Kitabevi’nde “En çok satan satış ve pazarlama kitapları listesi”nde 2. sırada; Ekim 2013’te ise 1. sırada yer aldı.