Hakan OKAY,

1960 yılında İstanbul’da doğdu.

Vefa Lisesi’nden sonra, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü ile İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme İktisadı Enstitüsünden mezun oldu.

İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bölümünde Yüksek Lisans  Programından mezun olarak öğrenimini tamamladı.

1979 yılında üniversite sıralarında iken yarı zamanlı olarak perakende satış yaparak iş hayatına başladı. Üniversite öğreniminden sonra bir süre bir seyahat acentesinde satış temsilcisi olarak çalıştı.

1985-2013 yılları arasında kişisel bakım sektörü (Estée Lauder, Aramis, Enrico Coveri, Arrogance, Barbara Bort, Hugo Boss, Laura Biagiotti, Alix Avien Parfums markalarında) ve giyim sektöründe (Karaca ve Pierre Cardin markalarında) yıllar içinde ürün müdürü, satış müdürü ve pazarlama müdürü olarak görev yaptı.

Bahçeşehir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Stratejik Pazarlama ve Marka Yönetimi MBA programında, öğretim görevlisi olarak “Stratejik Pazarlama Uygulamaları”, “Marka Yönetimi”, “Perakende Yönetimi”, “Kişisel Satış Teknikleri” ve “CRM – Müşteri İlişkileri Yönetimi” dersleri vermektedir.

İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi, İletişim Sanatları Bölümünde, öğretim görevlisi olarak “Marka Yönetimi” ve “Pazarlama” dersleri vermektedir.

Hakan Okay ayrıca, üniversitelere ve çeşitli kongrelere “Konuk konuşmacı” olarak katılmaktadır. “Pazarlama, Kurumsal ve Kişisel Satış Teknikleri” konularında eğitimler vermekte ve çeşitli dergilere aynı konularda makaleler yazmaktadır.

Dünya Gazetesi’nin web sitesinde köşe yazarıdır.

T.C. Adalet Bakanlığı İstanbul Adliyesi‘nde “Bilir Kişi” olarak görev yapmaktadır.

“İyi Satıcı Olmak”, “İyi Pazarlamacı Olmak”, “Nasıl Zengin Olamadım” ve “Helikopter Bakışı” isimlerindeki dört kitabı MediaCat tarafından; “Satış Profesyoneli El Kitabı” ismindeki kitabı ise Ceres Yayınları tarafından yayınlanmıştır.

Ayrıca Humanist Yayıncılık tarafından yayınlanmış “İtirazım Var” isimli kolektif yazarlar tarafından yazılmış bir kitabın da editörüdür ve sunuş yazısını yazmıştır.

Tüm kitapları D&R, Remzi, Inkilap, Kabalcı, Alkın gibi önemli kitapçılarda ve internette www.idefix.com, www.kitapyurdu.com, www.pandora.com gibi kitap sitelerinde okurları ile buluşmaktadır.

“Helikopter Bakışı” isimli kitabının www.helikopterbakisi.com isimli ayrı bir web sitesi vardır.

www.hakanokay.com isimli kendi web sitesinde ve blog.hakanokay.com isimli bloğunda makaleleri, kitap önerileri, blog yazıları, söyleşileri ve videoları yayınlanmaktadır.

4CEO Yönetim Danışmanlığı Tic. A.Ş. kurucu ortağıdır.

4CEO Busıness Books editörü ve yayın koordinatörüdür.

Almanya’da kurulu Alman Türk İş Adamları Derneği (ATIAD) Üyesi ve ATIAD AKADEMİ eğitim koordinatörüdür.

Hakan Okay halen altıncı kitabını yazmaktadır. Evlidir ve bir oğlu vardır.

Confédération Mondiale des Activités Subaquatiques (CMAS) sertifikalı Scuba Dalgıç ve The Royal Yachting Association (RYA) lisanslı Yelkencidir.

 

He was born in İstanbul in 1960. After graduating from Vefa High School, a well-known institute in that region, he completed a dual diploma program in İstanbul University, German Language and Literature and Business Administration at the same time. He got his masters degree from İstanbul Faculty Business Administration, School of Social Sciences Department of Business Administration and Organization.

He started his business life with a part time retail sale in 1979 when he was in university. Upon graduating his education, he worked as a sales representative in a travel agency for a while.

Between 1985-2013, he worked in personal care field in different positions ranking from product manager, sales manager and marketing manager in the following brands: Estée Lauder, Aramis, Enrico Coveri, Arrogance, Barbara Bort, Hugo Boss, Laura Biagiotti, Alix Avien Parfums.

He has been lecturing on “Strategic Marketing Practices”, “Brand Management”, “Retail Management”, “Personal Sales Techniques” and “CRM – Customer Relationship Management” courses at the Institute of Social Sciences of Bahcesehir University, Strategic Marketing and Brand Management MBA program.

He also has been tutoring on “Brand Management” and “Marketing” courses at Istanbul Kültür University Art and Design Faculty, Communication Arts Department.

Hakan Okay also participates as a “guest speaker” at universities and various congresses. He teaches in “Marketing, Corporate and Personal Sales Techniques” and writes articles on the same issues in various journals.

He is a columnist on the website of Dünya Newspaper.

He serves as “expert” in Istanbul Courthouse, Ministry of Justice.

His four books titled “İyi Satıcı Olmak / Being a Good Seller”, “İyi Pazarlamacı Olmak / Being a Good Marketer”, “Nasıl Zengin Olamadım / How I Could not Be Rich” and “Helikopter Bakışı / Helicopter View” have been published by Medicat, The one titled “Satış Profesyoneli El Kitabı / Sales Professional Handbook” has been published by Ceres Publisher.

He is also the editor and preface writer of a book written by the collective authors named” İtirazım Var / I have an Objection”, published by Humanist Publishing.

All of his books are in distinguished bookstores such as D&R, Remzi, Inkilap, Mephisto, Rebooklica and on the internet on www.idefix.com, www.kitapyurdu.com, www.pandora.com

The book titled “Helicopter View” has a separate website called www.helikopterbakisi.com.

Hakan Okay has its own web site www.hakanokay.com, on which all his articles, book recommendations, blog postings, interviews are published.

Hakan Okay has still been working on his sixth book. He is married and has a son.